Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Pielęgnacja roślin doniczkowych

2 października 2019


Prawdopodobnie każdy człowiek lubi kwiaty, lecz nie każdy ma je w swoim mieszkaniu. Powodów tego jest co najmniej kilka. Jedni nieustannie bywają w drodze, a kwiaty trzeba przecież podlewać. Inni są chorzy, słabi lub niepełnosprawni i trudno im zadbać nawet o siebie, a co dopiero o kwiatki. A jeszcze inni mają ich niewiele, bo małe mieszkanie. A są i tacy, którym mimo tego, że lubią kwiaty doniczkowe, to nie chce im się o nie dbać. I dlatego w swoim domu mają ich bardzo mało.

Czas i wiedza

Bo pielęgnacja roślin doniczkowych wymaga czasu, wiadomości z zakresu uprawy kwiatów, jak i dobrego miejsca na nie. Choć są i takie osoby, że mimo niewielkiej przestrzeni mają dużą ilość kwiatów. Wchodząc do ich mieszkania ma się wrażenie, jakby było się w ogrodzie. Bo rośliny doniczkowe poustawiane są wszędzie gdzie się da. Nie tylko na parapetach, lecz również na meblach, stole i podłodze. Rośliny pokojowe zwane roślinami doniczkowymi mogą w porze letniej zdobić również balkon i taras. Można je hodować nie tylko w doniczkach, lecz nawet w garnkach, czy skrzynkach. Gdyż roślinie nie zależy na naczyniu, lecz na tym, aby miała odpowiednią glebę, ciepło i wilgotność, oraz odpowiednie nasłonecznienie. Rośliny w naszych domach służą głównie do tego, aby było nam przyjemnie w swoich czterech ścianach. Dzięki nim mamy kontakt z naturą nie wychodząc z domu. W naszych domach hodujemy rośliny wieloletnie, a to oznacza, że nie musimy każdego roku sadzić kwiatków od nowa. Większość ludzi lubi, aby ich domowe rośliny były kwitnące, gdyż wtedy w domu jest kolorowo. Lecz są i takie osoby, które uwielbiają rośliny nieposiadające kwiatów, jak na przykład paprotki. Paprotki, to jedne z najpopularniejszych kwiatów w Polsce. Są zdrowe dla otoczenia, wyglądają urokliwie i wprowadzają nastrój lasy. Lecz są kwiatami zajmującymi sporo miejsca. A ponadto są pracochłonne, gdy dochodzi do opadania, wykruszania się liści.

Kwiaty w domach

Do osiemnastego wieku nie było wielkiego wyboru w kwiatach. Dopiero w osiemnastym wieku w domach europejskich i oczywiście tych najbogatszych zaczęły pojawiać się kwiaty egzotyczne, jak np. kaktusy, pelargonie, palmy, hortensje, fuksje. Sto lat później kwiaty zdobiły już nie tylko zamożne domy, lecz również mieszkania mieszczan. I na przykład posiadanie w domu palmy świadczyło o zamożności rodziny. Dziś kwiaty doniczkowe nie świadczą o statusie materialnym, lecz o tym, czy możemy i chcemy je mieć w swoim domu. A najczęściej chcemy, bo obok mebli, sprzętów i dodatków stanowią wystrój pomieszczeń. I ocieplają wnętrze naszego domu.

Redakcja otokrakow.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie moda, wnętrza, ogród, stylowy lifestyle oraz praktyczne porady związane z pracą łączą się, by dostarczyć Ci inspiracji i wskazówek do kreowania piękna w każdej sferze życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu mody, aranżacji wnętrz, pielęgnacji ogrodu oraz poradnictwa zawodowego tworzy źródło inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników estetyki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnej osoby?
mieszkanie
magazyn

Jesteś zainteresowany reklamą?