Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania od dewelopera?

30 czerwca 2023 mieszkanie

Zamierasz kupić mieszkanie w rynku pierwotnego, ale nie masz pewności, czy nie kupisz „kota w worku”? Zastanawiasz się, o jakie aspekty dopytywać dewelopera? Oferta mieszkań wykończonych pod klucz w dużych miastach Polski może rzeczywiście przyprawić o zawrót głowy. Zobacz, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo przy takiej transakcji kupna-sprzedaży.

Mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli jakie?

Mieszkanie z rynku pierwotnego, inaczej zwane mieszkaniem deweloperskim, to lokal kupowany bezpośrednio od przedsiębiorcy, który realizuje inwestycje budowlane konkretnym terenie. Taką działalność reguluje ściśle Ustawa deweloperska, w której deweloper widnieje jako inwestor, który w ramach własnej działalności gospodarczej, na podstawie umowy deweloperskiej, zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności i przeniesienia go na nabywcę.

To pierwsza ważna informacja – wybierając mieszkanie od dewelopera, kupujesz je więc z pierwszej ręki, od przedsiębiorcy, który stworzył inwestycję.

W morzu formalności, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Jeśli chodzi o mieszkania w dobrej lokalizacji, Kraków to jedno z miast, które w ostatnich latach może poszczycić się naprawdę imponującym poziomem inwestycji mieszkaniowych. Znalazłeś właśnie taką? Zanim dokonasz transakcji i podpiszesz umowę na wymarzone „M” w stolicy Małopolski, sprawdź:

 • co o konkretnym inwestorze sądzą inni i jaką renomą się cieszy,
 • czy ma pozwolenie na budowę i prawo do zarządzania gruntem;
 • jakie inwestycje deweloper ma już na swoim koncie (warto zrobić mały wywiad z mieszkańcami),
 • jak brzmią zapisy umowy deweloperskiej (newralgiczne punkty to np. kary za niedotrzymanie terminu wpłaty rat, zasady odbioru nieruchomości, terminy przeniesienia własności czy możliwość wniesienia reklamacji).

Czujność przy odbiorze mieszkania – zachowaj ją do końca!

Jesteś szczęśliwym właścicielem krakowskiego mieszkania na nowo powstałym osiedlu? Przy oficjalnym odbiorze lokalu zwróć uwagę na:

 • zgodność wykończenia z zapisami umowy,
 • podłogi, ściany i inne elementy wykończenia – czy zostały wykonane starannie i zgodnie ze sztuką,
 • ewentualne zawilgocenia na ścianach,
 • stan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji,
 • odchyłki płaszczyzny posadzki,
 • grubość tynków,
 • sprawdź szczelność okien,
 • czy w mieszkaniu znajdują się liczniki.

Pamiętaj, że nie musisz znać się na wszystkich wymienionych aspektach. Najlepiej zrobisz, jeśli na odbiór zabierzesz ze sobą profesjonalistę. Jego doświadczone oko z pewnością szybko wychwyci niedoskonałości, które Ty niekoniecznie dostrzeżesz.

Redakcja otokrakow.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie moda, wnętrza, ogród, stylowy lifestyle oraz praktyczne porady związane z pracą łączą się, by dostarczyć Ci inspiracji i wskazówek do kreowania piękna w każdej sferze życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu mody, aranżacji wnętrz, pielęgnacji ogrodu oraz poradnictwa zawodowego tworzy źródło inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników estetyki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnej osoby?
mieszkanie
magazyn

Jesteś zainteresowany reklamą?

magazyn