Zamierasz kupić mieszkanie w rynku pierwotnego, ale nie masz pewności, czy nie kupisz „kota w worku”? Zastanawiasz się, o jakie aspekty dopytywać dewelopera? Oferta mieszkań wykończonych pod klucz w dużych miastach Polski może rzeczywiście przyprawić o zawrót głowy. Zobacz, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo przy takiej transakcji kupna-sprzedaży.
Mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli jakie?
Mieszkanie z rynku pierwotnego, inaczej zwane mieszkaniem deweloperskim, to lokal kupowany bezpośrednio od przedsiębiorcy, który realizuje inwestycje budowlane konkretnym terenie. Taką działalność reguluje ściśle Ustawa deweloperska, w której deweloper widnieje jako inwestor, który w ramach własnej działalności gospodarczej, na podstawie umowy deweloperskiej, zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności i przeniesienia go na nabywcę.
To pierwsza ważna informacja – wybierając mieszkanie od dewelopera, kupujesz je więc z pierwszej ręki, od przedsiębiorcy, który stworzył inwestycję.
W morzu formalności, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?
Jeśli chodzi o mieszkania w dobrej lokalizacji, Kraków to jedno z miast, które w ostatnich latach może poszczycić się naprawdę imponującym poziomem inwestycji mieszkaniowych. Znalazłeś właśnie taką? Zanim dokonasz transakcji i podpiszesz umowę na wymarzone „M” w stolicy Małopolski, sprawdź:
- co o konkretnym inwestorze sądzą inni i jaką renomą się cieszy,
- czy ma pozwolenie na budowę i prawo do zarządzania gruntem;
- jakie inwestycje deweloper ma już na swoim koncie (warto zrobić mały wywiad z mieszkańcami),
- jak brzmią zapisy umowy deweloperskiej (newralgiczne punkty to np. kary za niedotrzymanie terminu wpłaty rat, zasady odbioru nieruchomości, terminy przeniesienia własności czy możliwość wniesienia reklamacji).
Czujność przy odbiorze mieszkania – zachowaj ją do końca!
Jesteś szczęśliwym właścicielem krakowskiego mieszkania na nowo powstałym osiedlu? Przy oficjalnym odbiorze lokalu zwróć uwagę na:
- zgodność wykończenia z zapisami umowy,
- podłogi, ściany i inne elementy wykończenia – czy zostały wykonane starannie i zgodnie ze sztuką,
- ewentualne zawilgocenia na ścianach,
- stan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji,
- odchyłki płaszczyzny posadzki,
- grubość tynków,
- sprawdź szczelność okien,
- czy w mieszkaniu znajdują się liczniki.
Pamiętaj, że nie musisz znać się na wszystkich wymienionych aspektach. Najlepiej zrobisz, jeśli na odbiór zabierzesz ze sobą profesjonalistę. Jego doświadczone oko z pewnością szybko wychwyci niedoskonałości, które Ty niekoniecznie dostrzeżesz.