Należy wiedzieć, że najistotniejszą cechą, którą różnią się rolety, jest sposób ich montażu. Ma to ogromne znaczenie przy wyborze, bowiem niektóre modele możemy osadzać wyłącznie na etapie stanu surowego, bowiem wymagają właściwego przygotowania otworów zewnętrznych. W ostatnim czasie przede wszystkim stosowane są rolety elewacyjne, które nazywane są także natynkowymi albo adaptacyjnymi. Możemy się na nie zdecydować w dowolnej chwili, bowiem montuje się je zarówno na etapie stanu surowego, jak i w wykończonym budynku. W przypadku tych rolet kaseta montowana jest do ściany nad oknem, natomiast prowadnice po bokach wnęki okiennej. Warto też podkreślić, że ten typ rolet dość mocno rzuca się w oczy, poza tym na kasecie gromadzi się wilgoć i brud oraz śnieg, co może skutkować powstawaniem nieestetycznych nalotów na elewacji pod roletą.
Kolejnym wariantem o jakim możemy powiedzieć to rolety nakładane (nadstawne). Pamiętajmy o tym, że możemy się na nie zdecydować wyłącznie w trakcie montażu okien, bowiem kaseta mocowana jest pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Ponadto okna muszą być odpowiednio niższe, pomniejszone o wymiar, jaki ma kaseta rolety. Ewentualnie w projekcie domu możemy zaplanować wyższe otwory okienne, dostosowane wymiarami do montażu okna z roletą.
Znów warto wiedzieć, że kaseta rolety naokiennej przytwierdzana jest pod nadprożem, do górnego profilu okna, natomiast prowadnice do bocznych ram okiennych. Trzeba powiedzieć, że taka roleta występuje w dwóch wariantach: prawo- albo lewoskrętnie zwijanym. W tym pierwszym pancerz rolety znajduje się przy szybie, natomiast w drugim jest od niej oddalony. Należy podkreślić, że model naokienny lewoskrętnie zwijany lepiej chroni okno i wnętrza przed stratami ciepła, bowiem w przestrzeni pomiędzy rozsuniętym pancerzem a zewnętrzną szybą okna zostaje uwięzione powietrze, które ma właściwości izolujące. Niestety minusem wyrobów naokiennych jest ograniczenie ilości światła dziennego, jaka trafia do domu, bowiem kaseta zasłania fragment okna.
Mówiąc o roletach do zabudowy (podtynkowych), trzeba zaznaczyć (jak wskazuje nazwa), że montowane są w trakcie wznoszenia ścian, na etapie stanu surowego. Aby kaseta nie była widoczna na elewacji, należy wówczas zaprojektować specjalny kształt nadproża albo grubą warstwę ocieplenia. Kasetę takiej rolety możemy ocieplić od zewnątrz, a następnie otynkować z całym fragmentem ściany. Warto dodać, że prowadnice mocowane są we wnęce okiennej.
I pozostało nam powiedzieć o roletach nadprożowych. Należy wiedzieć, że w tym rozwiązaniu roleta pełni podwójną rolę – jest również nadprożem montowanym nad otworem okiennym. Taki produkt, wykonany z utwardzanego styropianu, wzmacnianego stalowymi prętami, jest zupełnie niewidoczny na zewnątrz. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, w trakcie montażu należy zwrócić uwagę na umiejscowienie w kasecie drzwiczek rewizyjnych. Musi być do nich zagwarantowany dostęp, aby możliwe było wyeliminowanie ewentualnych usterek mechanizmu nawijania.