Posiadanie własnego ogródka lub działki obliguje siłą rzeczy do dbania o trawnik w nim się znajdujący. Jak dbać o trawnik, aby mogli się nim zachwycać inni? Dróg do osiągnięcia sukcesu jest kilka, warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem typowych czynności pielęgnacyjnych.
Jak dbać?
Podstawowym elementem pielęgnacji trawnika jest oczywiście jego koszenie. Jest to konieczność, która powinna być przeprowadzana w odpowiednich odstępach czasowych. Koszenie to nie tylko zabieg estetyczny. Sama trwa go potrzebuje, ponieważ czynność ta pobudza ją do gęstego wzrostu. Wydawać się może na pierwszy rzut oka, że koszenie trawnika jest zadaniem niezwykle prostym do wykonania. Niestety, również wtedy można popełnić kilka błędów. Częstotliwość koszenia powinna być dostosowana do takich aspektów, jak choćby nawet tempo wzrostu trawy oraz do pory roku. W okresie największego wzrostu trawy, z kosiarki powinniśmy korzystać nawet raz w tygodniu. Pierwsze koszenie w sezonie powinno się odbyć na początku kwietnia, ostatnie zaś przeprowadźmy pod koniec października, lub w ostatnich dniach jesieni, jeśli aura będzie ku temu sprzyjająca. Do podstawowych błędów towarzyszących koszeniu jest zbyt agresywne ścinanie trawnika.
Nawodnienie
Posiadając własny trawnik dobrze jest dbać o odpowiedni poziom jego nawodnienia. Jest to szczególnie istotne w okresie letnim, gdy temperatury oraz brak opadów przez długi czas dają się mocno we znaki nie tylko ludziom, ale również roślinom. W okresie suszy, trawniki powinny być regularnie mocno nawadniane co dwa lub trzy dni. Nie należy tego robić zbyt często, ponieważ może to spowodować gnicie trawy lub jej wypadanie. Nieco inne procedury obowiązują w przypadku świeżo położonych trawników. Należy je podlewać przynajmniej raz dziennie. Ważna jest też pora podlewania trawników. Specjaliści radzą, aby czynności te przeprowadzać rano lub wieczorem. Popołudniami woda na skutek nadmiernego działania słońca szybko odparowuje z roślin, dlatego podlewanie o tej porze nie będzie efektywne, nie da zamierzonego efektu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do poparzenia roślin.
Jeśli chcemy, aby nasz trawnik zachował piękny wygląd, należy go regularnie nawozić. Tę czynność warto przeprowadzać dwa lub trzy razy w roku. To zapewni glebie odpowiednią ilość składników odżywczych. Ważne jest też, jakimi preparatami będziemy nawozić trawnik. Nawozy do stosowania na wiosnę powinny zawierać dużą ilość azotu, zaś te, które stosowane są na jesień powinny być bogate w fosfor, który naturalnie uodparnia trawę.