Zagospodarowanie tarasu

O własnym domu marzy wielu. A jak do tego dojdzie jeszcze taras i ogród za tarasem, to już szczyt marzeń nie dla jednego. Jest wielu szczęśliwców posiadających jedno i drugie. I wiele osób dopiero co budujących i wyposażających taras. Ludzie ci szukają inspiracji, wiadomości, pomysłów na ciekawe zagospodarowanie tarasu.

Czym jest taras?

Taras jest odkrytą powierzchnią znajdującą się na wysokości parteru lub piętra. Może również znajdować się na dachu. Jest ogrodzony i zabezpieczony tak, aby mogli przebywać na nim ludzie. Zazwyczaj jednak znajduje się on na parterze. Z tarasu można wyjść swobodnie na przykład do ogrodu. Taras jest miejscem przeznaczonym głównie na odpoczynek. Choć może również łączyć odpoczynek z miejscem pracy, gdy na przykład ktoś pracuje przy komputerze. Taras jest miejscem wypoczynkowym nie tylko w domach prywatnych, lecz tarasy znajdują się także lokalach usługowych, typu kawiarnie, restauracje, hotele. Oraz w miejscach reprezentacyjnych i w budynkach biurowych. Taras, to nie jest współczesny wynalazek, gdyż były już one znane w czasach starożytnych na przykład w Rzymie i Egipcie.

Budowanie tarasu

Budowanie tarasu wymaga zrobienia projektu, który licował będzie z budynkiem. Następnym działaniem jest przygotowanie odpowiedniego materiału, z którego będzie zbudowany taras. Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji, która zabezpieczy taras przed namoknięciem. Jak i zniszczeniem pomieszczeń znajdujących się pd nim, jeżeli znajduje się on na piętrze. Bardzo modne są tarasy drewniane. Drewno samo w sobie jest ciepłe i dodaje wiele uroku. Tym bardziej, że drewno można przeróżnie wycinać, bo łatwo poddaje się obróbce. A potem przybijać, przykręcać, układać, przyklejać, jak się chce. Bardzo popularne są tarasy drewniane budowane na gruncie. Pamiętać tylko trzeba o konserwacji drewna, gdyż drewno nie jest trwałym materiałem takim, jak np. metal. I w związku z tym czasem wymaga naprawy, a na pewno wymaga pielęgnacji. Im lepsza pielęgnacja, tym mniej napraw. Taras, to również miejsce, w którym dużo czasu na wolnym powietrzu przebywają mamy z małymi dziećmi. Albo ludzie chorzy, ludzie starsi, ludzie niepełnosprawni, dla których taras jest jedynym miejscem łączących ich z naturą. Bo poprzez swoją ułomność, chorobę, czy starość nie wychodzą poza dom i taras. Tym bardziej jest to przytulne i przyjazne miejsce, gdyż zazwyczaj wyposażone w rośliny doniczkowe, które ożywiają i umilają pobyt na świeżym powietrzu. Taras oczywiście może być wykonany z innego materiału niż tylko drewno. Zawsze jedna spełnia on te same funkcje.

Redakcja otokrakow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *