Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnej osoby?

13 stycznia 2024 Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnej osoby?


Łazienka w domu powinna uwzględniać potrzeby wszystkich domowników, również tych o specjalnych potrzebach. W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową podczas projektowania łazienki i wydzielania przestrzeni kąpielowej musimy uwzględnić ich konkretne ograniczenia. W przeciwnym razie korzystanie z łazienki może być bardzo utrudnione. Czym powinna charakteryzować się łazienka dla niepełnosprawnych osób?

Zadbaj o odpowiednią przestrzeń

Łazienka dla niepełnosprawnej ruchowo osoby powinna być tak rozplanowana, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń manewrową. Odległość pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia powinna być na tyle duża, żeby osoba niepełnosprawna mogła się swobodnie poruszać, niezależnie od tego, czy posługuje się wózkiem inwalidzkim, czy innym wspomagającym sprzętem. Minimalna szerokość drzwi musi wynosić w tym przypadku 90 cm, ale lepszym rozwiązaniem mogą się okazać szersze propozycje.

Jak zaprojektować prysznic dla niepełnosprawnych?

W przypadku łazienki, z której ma korzystać osoba niepełnosprawna, lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową zamiast wanny. Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych różnią się od standardowych rozwiązań pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi o to, żeby umożliwić łatwiejszy dostęp i korzystanie z prysznica osobom z różnymi rodzajami niesprawności. Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych i osób starszych powinny być skonstruowane w taki sposób, żeby ułatwić wejście i wyjście osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub z kulami oraz z innymi urządzeniami wspomagającymi, dlatego muszą mieć odpowiednio szerokie drzwi oraz niski próg wejściowy. Zalecane są więc kabiny prysznicowe bezprogowe oraz z bardzo niskim brodzikiem. Poza tym sama kabina powinna być na tyle duża, żeby umożliwić swobodne korzystanie z prysznica. Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych na wózku powinny mieć mniej więcej 150–180 cm szerokości i minimum 150 cm głębokości, ale warto pamiętać, że im większe wymiary, tym kabina będzie wygodniejsza.

W co powinny być wyposażone kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych?

Prysznic dla niepełnosprawnych powinien być wyposażony w uchwyty i poręcze, które umożliwią łatwiejsze utrzymanie równowagi i poruszanie się w kabinie. Elementy sterujące, takie jak słuchawka prysznicowa, kran i panel sterowania powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, żeby osoby o różnych problemach ruchowych bez problemu do nich sięgały. Liczy się tu łatwość obsługi i odpowiednia wysokość. Chodzi o to, żeby korzystać z kabiny mogły również osoby z ograniczoną zdolnością manualną. Wyposażenie kabiny w domu warto dostosować do konkretnej osoby i jej indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy spełni ona swoje zadanie. W wielu przypadkach może się przydać krzesło prysznicowe, które umożliwi osobie niepełnosprawnej przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej podczas kąpieli. Wybierając kabinę do domu dla osoby niepełnosprawnej, warto także zdecydować się na antypoślizgową podłogę, dzięki której można zminimalizować ryzyko utraty równowagi.

Jakie drzwi powinien mieć prysznic dla osoby niepełnosprawnej?

Kabiny prysznicowe z drzwiami otwieranymi na zewnątrz mogą ułatwić wejście i wyjście do kabiny, szczególnie wtedy, gdy konieczne jest korzystanie z wózka inwalidzkiego. Nie zawsze jednak mamy wystarczająco dużo miejsca na takie rozwiązanie. Równie funkcjonalne mogą się okazać drzwi prysznicowe składane do wewnątrz. Jeśli po złożeniu skrzydła przylegają do ściany, mamy dostatecznie dużo miejsca, żeby osoba na wózku mogła swobodnie wejść do kabiny. Bezramowa konstrukcja drzwi oraz brak progu pozwalają na swobodne wejście pod prysznic. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku zalecana szerokość wejścia to minimum 100 cm.

Co jeszcze należy uwzględnić?

Projektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej wymaga dużej uważności. Nie tylko prysznic dla osoby niepełnosprawnej potrzebuje specjalnego wyposażenia. Odpowiednie poręcze i uchwyty powinny znajdować się również przy WC. Poza tym należy dostosować wysokość umywalek i blatów do możliwości danej osoby, co jest szczególnie istotne w przypadku osób poruszających się na wózku. Takim osobom łatwiej korzystać z umywalek niezabudowanych, pod które mogą wjechać wózkiem. Również lustra i włączniki światła powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Istotny jest także wybór modelu muszli klozetowej, która powinna mieć podwyższone siedzisko. Podłoga w łazience musi mieć właściwości antypoślizgowe, zwłaszcza w obszarze prysznica.

Projekt jest najważniejszy

Warto podkreślić, że organizacja łazienki dla osoby niepełnosprawnej powinna być skonsultowana już na poziomie projektu, żeby dostosować łazienkę do konkretnych potrzeb. Lepiej zastanowić się nad różnymi możliwościami dużo wcześniej, ponieważ demontaż i remont łazienki jest kosztowny i czasochłonny. Najlepiej skonsultować projekt z profesjonalistami, którzy mają doświadczenie w projektowaniu łazienek dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób zapewnisz w pomieszczeniu maksymalny komfort i dostosowanie do indywidualnych potrzeb i umiejętności użytkownika. Łazienka, tak jak kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych, powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Wybrane wyposażenie, ceramikę i armaturę łazienkową warto sprawdzić pod kątem odpowiednich certyfikatów, które gwarantują zachowanie standardów bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Redakcja otokrakow.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie moda, wnętrza, ogród, stylowy lifestyle oraz praktyczne porady związane z pracą łączą się, by dostarczyć Ci inspiracji i wskazówek do kreowania piękna w każdej sferze życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu mody, aranżacji wnętrz, pielęgnacji ogrodu oraz poradnictwa zawodowego tworzy źródło inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników estetyki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnej osoby?
mieszkanie
magazyn

Jesteś zainteresowany reklamą?

magazyn