Rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych – poradnik dla mieszkańców Krakowa

Podczas bardzo upalnych dni klimatyzacja domowa przynosi ulgę i wytchnienie, natomiast podczas chłodu jest szybkim i efektywnym sposobem dogrzania każdego pomieszczenia. Ogrzewanie klimatyzacją jest rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej powszechne i pożądane przez użytkowników.

Cechy dobrej klimatyzacji domowej

Aby klimatyzacja domowa spełniała w zadowalający sposób swoją rolę, musi cechować się kilkoma właściwościami. Po pierwsze powinna być energooszczędna, tak aby codzienne z niej korzystanie nie wiązało się z ponoszeniem dużych wydatków. Po drugie tego typu rozwiązanie powinno cechować się kulturą pracy. Oznacza to, że urządzenia klimatyzacyjne powinny pracować cicho, tak aby były jak najmniej uciążliwe dla domowników. Wreszcie po trzecie należy dodać, że dobrej jakości klimatyzacja zapewnia odczuwalny komfort nawiewu chłodnego lub ciepłego powietrza.

Jaką klimatyzację domową wybrać?

Wybór klimatyzacji domowej powinien uwzględniać indywidualne oczekiwania klienta oraz możliwości montażu urządzeń. Oznacza to, że podczas projektowania danego systemu chłodzenia lub ogrzewania w mieszkaniu należy brać pod uwagę kubaturę pomieszczeń oraz ich rozkład, a także uwarunkowania konstrukcyjne całego budynku jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Podczas wyboru klimatyzatorów przeznaczonych do mieszkania należy również pamiętać, że jest to rozwiązanie długoterminowe. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość urządzeń, łatwość ich konserwacji oraz dostępność części zamiennych i usług serwisowych.

Rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych

W przypadku klimatyzacji domowej dostępnych jest kilka rozwiązań w tym miedzy innymi klimatyzatory: ścienne, przypodłogowe, kasetonowe, kanałowe oraz klimatyzacja Multisplit.

Klimatyzatory ścienne

Tego typu klimatyzatory montowane są na ścianie mieszkania, natomiast jednostka zewnętrzna umieszczana jest na balkonie, tarasie lub ewentualnie na dachu lub w piwnicy.

Klimatyzatory przypodłogowe

Tego typu urządzenia montowane są w przypadku ograniczonego miejsca na ścianach. Zapewniają one dużą mobilność urządzenia.

Klimatyzatory kasetonowe

W przypadku obecności w mieszkaniu sufitu powieszanego warto zdecydować się na klimatyzatory kasetonowe. Są to urządzenia montowane w suficie. Z uwagi na to, że strumień powietrza generowany z urządzenia rozchodzi się równomiernie tego typu rozwiązanie cechuje się wysokim komfortem użytkowania.

Klimatyzatory kanałowe

W przypadku klimatyzatorów kanałowych strumień powietrza rozprowadzany jest poprzez kanały zakończone wylotem w postaci kratki. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach, w których z uwagi na brak miejsca nie mogą być zastosowanie inne rodzaje urządzeń.

Klimatyzacja Multisplit

Klimatyzacja Multispilt dedykowana jest dla sieci pomieszczeń. Oznacza to, że jedna zewnętrzna jednostka klimatyzatora obsługuje kilka jednostek wewnętrznych – od 2 nawet do 9 – zlokalizowanych w rożnych pomieszczeniach. Jest to ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie, które zajmuje znacznie mniej miejsca niż np. urządzenia split.

Klimatyzacja dla osób z Krakowa i Małopolski

Podczas wybierania konkretnych produktów dopasowanych do naszych potrzeb, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalnych dostawców. W tej bowiem sytuacji w przypadku ewentualnych problemów usługa serwisowa nie będzie stanowić problemu. I tak na przykład w przypadku obszaru Małopolski, warto wybrać firmy oferujące montaż, serwis i sprzedaż klimatyzacji z Krakowa lub najbliższych tego miasta okolic.

Klimatyzacja domowa – Kraków i okolice

Firmy lokalne, działające w określonym obszarze, zapewniają kompleksowe usługi w zakresie wyceny projektu klimatyzacji w danym mieszkaniu, a następnie jego realizacji. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na podmioty o ugruntowanej pozycji na lokalnym rynku, zachowujące wysokie standardy w zakresie montowanych urządzeń, ich trwałości oraz bezpieczeństwa pracy.

Redakcja otokrakow.pl