„Mam długi, ale nie wiem ile…” Choć to zdanie może dla niektórych być absurdalnym, część zadłużonych w Polsce nie orientuje się, jak duże długi posiada. Wynika to nie tylko z wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia, ale również z licznych kosztów nieuregulowanych w terminie zobowiązań. Jak sprawdzić swoje długi w Internecie, aby podjąć próbę ich spłaty?
Dług – poważny problem
83 mld zł – taką wartość na koniec 2023 r. miały zobowiązania dłużników wpisanych do BIG InfoMonitor. Dług rekordzisty z woj. lubelskiego wynosi… 88 mln zł zaległych zobowiązań! Nieuregulowane płatności Polaków są różne: zaczynając od niezapłaconych mandatów czy nieuregulowanych faktur za media i czynsz, poprzez zaległości w spłacie drobnych pożyczek oraz zakupów ratalnych, na nieuregulowanych kredytach czy alimentach kończąc. Bez względu na źródło zadłużenia, każda osoba mająca długi powininna wziąć za nie odpowiedzialność. I chociaż część z nich chce spłacić swoje długi, to w pewnym momencie – z powodu ich ilości – popada w konsternację. A wystarczy wyjaśnić im jak sprawdzić swoje długi w Internecie, aby ci podjęli działania w kierunku ich spłaty.
Jak sprawdzić długi w Internecie za darmo?
Część zadłużonych nie weryfikuje swoich długów, bo nie wie, że może to zrobić w pełni bezpłatnie. W takich rejestrach jak BIK czy ERIF BIG każdy może raz na pół roku pobrać bezpłatny raport nt. swojej sytuacji finansowej. Co znajduje się w takim raporcie? Nie tylko informacje o posiadanych zadłużeniach (tych w trakcie spłaty i zaległych), ale również ocena wiarygodności kredytowej (tzw. scoring), który jest weryfikowany w procesie ubiegania się o pożyczki, kredyty czy zakupy ratalne. Darmowy raport można pobrać online – wystarczy założyć i zweryfikować swoje konto oraz dane. Pobranie takiego raportu jest skutecznym sprawdzeniem własnej kondycji finansowej, a dla zadłużonych jest też informacją o wysokości posiadanych zobowiązań.
Weryfikacja długów w firmie windykacyjnej
Jednak biura informacji gospodarczej to nie jedyne miejsce, gdzie można sprawdzić informacje o swoich długach. Jeśli zadłużenie zostało przejęte przez firmę windykacyjną, ta też może – a wręcz jest w obowiązku – udzielić informacji o wysokości zadłużenia. Jak sprawdzić swoje długi w Internecie w przypadku przejęcia długu przez firmę windykacyjną? W przypadku firmy KRUK zadłużeni, których długi obsługuje firma, mogą założyć swoje konto na dedykowanej platformie. W ramach niej otrzymają dostęp do informacji zarówno o wysokości posiadanych zobowiązań, jak też ustalonych warunków ich zwrotu i poziomu spłaty. Platforma online znacznie ułatwia monitorowanie długów. Co więcej, dzięki szybkim płatnościom online, umożliwia także spłatę rat długu przelewami online. Dzięki temu obsługa zadłużenia staje się wygodna i nie wymaga od pojawiania się w siedzibie banku czy firmy windykacyjnej.
Sprawdź się! Dlaczego warto?
Czy z darmowych raportów o sytuacji finansowej powinni korzystać wyłącznie osoby z problemami w spłacie zadłużeń? Oczywiście, że nie! Raport z BIK czy ERIF może być przydatny przy przymierzaniu się do zaciągnięcia większego kredytu, np. hipotecznego. Świadomość chociażby o ocenie scoringowej swojej osoby daje potencjalnemu kredytobiorcy dodatkowe argumenty do negocjacji warunków zobowiązania.
Poza tym sprawdzenie siebie raz na pół roku może pomóc też w wykryciu ewentualnych pożyczek zaciągniętych na nasze dane. Próby wyłudzenia danych za pośrednictwem wiadomości SMS, e-mail czy komunikatorów online są nagminne. Mimo wysokiej ostrożności, niekiedy niestety może dojść do pozyskania danych osobowych przez osoby trzecie i wykorzystania ich w zaciągnięciu pożyczki czy kredytu. Sprawdzenie stanu swoich zobowiązań raz na pół roku może pomóc w wychwyceniu tych, których realnie nie zaciągnęliśmy. Pobranie darmowego raportu nic nie kosztuje, a może uchronić przed poważnymi problemami.
Artykuł sponsorowany