Cmentarz w Krakowie w liczbach

Cmentarze w Krakowie są ważnymi punktami na mapach miasta. Nie można o nich zapominać, bo to tam spoczywają ludzie, którzy mieli ogromny wpływ na to jak dzisiaj wygląda nasza piękna, była stolica Polski. Z tego artykułu dowiesz się: ile jest cmentarzy w Krakowie i jakie są ich rodzaje, jakie są opłaty na cmentarzu komunalnym, a także jak to jest z tymi zakładami pogrzebowymi.

Ile jest cmentarzy w Krakowie?

W Krakowie mieści się 13 cmentarzy komunalnych i 17 parafialnych, które rozmieszczone są po całym mieście. Niektóre z nich są ze sobą połączone. To znaczy, że np. część, zdawać by się mogło, jednego cmentarza, jest komunalna, część należy do pobliskiej parafii, a w jednej kwaterze mieści się jeszcze wojenny cmentarz. W Krakowie można też znaleźć cmentarze wyznaniowe: 4 cmentarze żydowskie, a także kalwiński cmentarz w Łuczanowicach. Po mieście, rozsianych jest również kilka cmentarzy wojennych, przede wszystkim z okresu I oraz II wojny światowej. Niekiedy są to osobne groby, innym razem mogiły zbiorowe.

Opłaty na cmentarzu komunalnym w Krakowie

Jakie są opłaty na cmentarzu komunalnym w Krakowie? Przede wszystkim chcąc pochować zmarłego, trzeba wykupić miejsce na cmentarzu od Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Można to zrobić stacjonarnie — w kasie ZCK lub przelewem. Miejsce zapewniane jest przez 20 lat. Po tym czasie osoba wykupująca powinna otrzymać informację o konieczności wydłużenia możliwości użytkowania gruntu. W razie, gdy nie dokona się prolongaty, grób, zgodnie z prawem, może zostać zlikwidowany jeśli minęło 20 lat od ostatniego w nim pochówku.

Przykładowe opłaty na cmentarzu komunalnym w Krakowie

Zagwarantowanie nienaruszalności grobu osoby zmarłej powyżej 6 roku życia przez pierwsze 20 lat kosztuje 1496 zł. Zagwarantowanie użytkowania gruntu pod grób murowany o wymiarach 2,45 m x 1,20 m i prolongowanie użytkowania na 50 lat wynosi już 7991 zł, a na 99 lat aż 14 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że cena opłaty wzrasta wraz z wielkością zajmowanego gruntu. Opłata jest jednak niższa gdy mowa o gruncie na grób dla zmarłych dzieci poniżej 6 roku życia. Mniejsze koszty trzeba również ponieść jeśli użytkujemy grunt na urnę z prochami. Jeśli chce się powiększyć teren gruntu przy grobie, za każdy 1 metr kwadratowy dodatkowo zajętego gruntu należy uiścić zapłatę 50 złotych. Aby wjechać karawanem na teren cmentarza w czasie pogrzebu, trzeba zapłacić 83 zł. 

Zakład pogrzebowy — Kraków

Jest wiele zakładów pogrzebowych w Krakowie. Zazwyczaj ich siedziby są położone w pobliżu kościołów i cmentarzy. Niektóre firmy mają kilka oddziałów rozsianych po całym Krakowie. 

Jaki zakład pogrzebowy w Krakowie wybrać jeśli decydujemy się na kremację? W tym mieście znajdują się tylko dwa krematoria. Jak to się więc dzieje, że tak wiele zakładów pogrzebowych oferuje usługi kremacyjne w Krakowie? Zajmują się przygotowaniem i przeprowadzeniem kremacji wraz z ceremonią żałobną. Robią to jednak w jednym z tych dwóch krematoriów lub im to zlecają — są pośrednikami.

Redakcja otokrakow.pl