Najciekawsze atrakcje Krakowa

Kraków jest doskonałym miejscem na zapoznanie się z polskim dziedzictwem kulturowym. To tu kształtowała się historia kraju i najpiękniejsze tradycje. Wszyscy wiedzą o monumentalnym Wawelu, gwarnym Rynku Głównym czy obleganych Sukiennicach. Miasto oferuje jednak znacznie więcej miejsc, których historię koniecznie warto poznać.

Podgórze – śladami historii

Podgórze to dzielnica, która sąsiaduje z malowniczym Kazimierzem. Między nimi przepływa Wisła, nad którą zwieszona jest Kładka Ojca Bernatka – to właśnie od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie okolic.

Jednym z obowiązkowych punktów na krakowskiej mapie jest Rynek Podgórski. Wcześniej stanowił ważny punkt handlowy, dziś natomiast jest to głównie miejsce wypoczynku. Zwieńczeniem trójkątnego placu jest Kościół Św. Józefa, który zachwyca turystów 80-metrową wieżą. Legenda głosi, że podczas budowy kościoła odkryto pracownię alchemiczną Pana Twardowskiego.

Kopiec Krakusa i Kamieniołom Liban

Największe atrakcje w krakowie można spotkać nie tylko w sercu miasta. Jednym z mniej oczywistych zabytków jest Kopiec Krakusa, czyli 16-metrowe wzniesienie, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę miasta. Nieopodal Kopca znajduje się Kamieniołom Liban. Niegdyś było to bardzo dobrze prosperujące przedsiębiorstwo żydowskiego właściciela, który trudnił się wydobywaniem wapienia. Miejsce uchodzi za nadzwyczajne – to właśnie w tej scenerii zdecydowano się w 1993 roku nakręcić sceny do filmu „Lista Schindlera”. To oczywiste nawiązanie do fabryki „Emalia” Oscara Schindlera – przedsiębiorcy, który ocalił od śmierci setki żydowskich żyć, przechowując ich w swoim miejscu pracy.

Zalew Bagry

Kraków może poszczycić się własną plażą. Zalew Bagry to kolejna atrakcja miasta, którą ostatnimi czasy zmodernizowano, ulepszając o punkty gastronomiczne, przystań wodną i promenadę. Obiekt liczący ponad 30 hektarów nazywany jest przez mieszkańców „Małą Chorwacją”.

kraków most

Park Wodny Kraków

Kolejne atrakcje w Krakowie to miejsca, gdzie można spędzić czas na świetnej zabawie. Park Wodny Kraków jest jednym z największych punktów wodnych w Polsce. Nie brakuje tu atrakcji dla najmłodszych, młodzieży oraz seniorów. Na terenie Parku znajdują się zjeżdżalnie zewnętrzne i wewnętrzne, saunarium, ścianka wspinaczkowa, tory do pływania, rwąca rzeka czy jacuzzi.

Wiele godzin rozrywki może przyprawić o burczenie w brzuchu. Na terenie obiektu znajduje się restauracja i kawiarnia, oferująca sycące i pyszne dania dla każdego.

Błonia idealne na wypoczynek

Po wielogodzinnych harcach w wodzie lub spacerach wśród wybranych atrakcji turystycznych warto spędzić czas na słodkim leniuchowaniu. Ulubionym miejscem krakowian są Błonia – łąki o powierzchni 48 hektarów. Mieszkańcy oraz przejezdni odpoczywają tu leżąc na trawie, jeżdżąc na rowerze czy rolkach lub biegając. Na Błoniach odbywają się liczne imprezy masowe, takie jak koncerty czy festiwale.

Kraków pełen jest atrakcji, które są mniej uczęszczane. Warto zagłębić się w historię tego pięknego miasta i odwiedzić miejsca znajome wyłącznie nielicznym.

Redakcja otokrakow.pl