Metody parzenia kawy

Kawa jest używką, bez której większość populacji świata nie wyobraża sobie przeżycia dnia. Rano po przebudzeniu pierwsza czynność, która przychodzi ludziom do głowy, to zrobienie sobie kawy. Kawa w różnej postaci jest najpopularniejszym ciepłym napojem na świecie. Stosowana w różnych odmianach i parzona różnymi sposobami.

Jakie są metody parzenia kawy?

Metod parzenia kawy jest wiele. Metody jej parzenia mają wpływ na jej smak, zapach i działanie na organizm. Kawa jest tak popularna, gdyż poprzez zawartą w składzie kofeinę pobudza organizm, dodaje mu energii i zabiera zmęczenie. O smaku kawy decyduje grubość zmielenia ziaren, oraz temperatura wody i długość jej kontaktu z wodą. W naszym kraju od wielu lat najbardziej popularna jest kawa po turecku. To znaczy kawa sypana i zalewana rządkiem. Niektórzy piją kawę gorzką. A inni dodają do niej cukier, mleko lub śmietankę. Czasem ktoś lubi jeszcze dodać wanilię, cynamon lub kardamon. Lecz równie często w ostatnich katach lubimy pić kawę z ekspresu. Wielu uwielbia włoskie espresso, latte, albo cappuccino. Kawę można jeszcze parzyć po amerykańsku lub pić kawę rozpuszczalną po zalaniu jej wrzątkiem. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kawy i jak parzona kawa nam smakuje.

Jak doszło do tego, że dziś mamy tak energetyzujący napój, jakim jest kawa?

Kawa jest rodem z Etiopii, gdzie ziarna kawowca wykorzystywane były już w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. W Europie jej smak jest znany od szesnastego wieku. A w Polsce od siedemnastego wieku. W tym czasie pita była wyłącznie po turecku. I uchodziła za napój elitarny spożywany tylko przez ludzi z wyższych sfer. Potrzeba było wieku, aby stała się popularna wśród mieszczaństwa polskiego. Kawa posiada kofeinę i dlatego nie każdy może ją pić. Dla tych osób alternatywą jest kawa bezkofeinowa. Kawa jest napojem sporządzanym z palonych i mielonych ziaren kawowca. Zazwyczaj pijemy ją na gorąco lub ciepło. Pita na zimno nie szkodzi, lecz gorzej smakuje. Od 50 lat kawa w Polsce zyskuje nowych zwolenników. Chociaż posiada co najmniej tylu też przeciwników. Lecz coraz częściej mówi się o tym, że kawa nie działa źle na organizm człowieka, gdy nie jest pita w dużych ilościach. Dziś każdy rodzaj kawy jest powszechnie dostępny. I w każdym sklepie można ją kupić według własnych preferencji. Albo napić się jej w kawiarni, w restauracji, czy chociażby z automatu. Dziś kawa uprawiana jest w ponad 70 krajach na świecie. I jest ona jednym z najczęściej kupowanych artykułów spożywczych na świecie.

Redakcja otokrakow.pl