Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Kwasy AHA i BHA – charakterystyka i zastosowanie

27 października 2022 kwasy aha i bha

Specjalistyczne kwasy AHA i BHA znajdują szereg rozmaitych zastosowań. Z dobroczynnych właściwości kwasów korzysta się między innymi podczas zabiegów złuszczających i antybakteryjnych.

W tym artykule poznasz:

  • jakie są podstawowe różnice kwasów AHA i BHA
  • jakie są ich właściwości
  • jak stosować kwasy

Kwasy AHA i BHA – podstawowe różnice

Kwasy AHA i BHA to popularne i niezwykle skuteczne substancje kosmetyczne. Warto pamiętać o tym, że pomiędzy kwasami AHA i BHA występują znaczące różnice, mające wpływ na ich zastosowanie. Kwasy AHA, czyli tzw. kwasy owocowe charakteryzują się mocnym działaniem złuszczającym. Przez co bardzo często wykorzystuje się je między innymi podczas zabiegów dedykowanych cerze z niedoskonałościami. Warto pamiętać o tym, że silne działanie kwasów AHA może podrażniać skórę Kwasów owocowych nie poleca się więc osobom o wrażliwej i delikatnej cerze. Wśród popularnych kwasów AHA stosowanych w kosmetyce można wyróżnić między innymi kwas mlekowy, kwas jabłkowy czy kwas migdałowy.

Najważniejszą różnicą pomiędzy kwasami AHA i BHA jest to, że kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach, podczas gdy kwasy AHA rozpuszczają się w wodzie. Kwasy BHA, a dokładniej rzecz biorąc kwas salicylowy jest w stanie przeniknąć przez warstwę sebum i dokładnie oczyścić mieszki włosowe. Oprócz tego kwas salicylowy działa także złuszczająco, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Nie można zapominać o tym, że kwasy BHA mają działanie przeciwzapalne, które ułatwia zapobieganie powstawaniu bolesnych podrażnień. Kwas salicylowy wykorzystywany jest także podczas zabiegów na cerę z przebarwieniami. Właściwości kwasu salicylowego pomagają w zredukowaniu widoczności zmian pigmentacyjnych i wyrównują koloryt skóry.

Właściwości kwasów AHA i BHA

Regularne stosowanie kwasów AHA i BHA niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Warto pamiętać o tym, że kwasy owocowe charakteryzują się skutecznym działaniem antybakteryjnym, ułatwiającym łagodzenie stanów zapalnych skóry. Oprócz tego kwasy owocowe, podobnie jak kwas salicylowy, pomagają w wyrównaniu kolorytu skóry oraz redukują drobne zmarszczki.

Wśród właściwości kwasów AHA i BHA można wymienić także skuteczną regulację wydzielania sebum oraz poprawę procesów związanych z regeneracją tkanek.

Kwasy AHA i BHA – jak stosować?

kwasy AHA i BHA

Osoby decydujące się na stosowanie kwasów kosmetycznych powinny pamiętać o tym, że nadużywanie substancji tego typu może prowadzić do poważnych podrażnień skóry. Aplikacja kosmetyków zawierających kwasy powinna podlegać ścisłej kontroli. Specyfiki zawierające kwasy o wysokim stężeniu powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi producenta.

Warto pamiętać o tym, że podczas trwania kuracji bazującej na kwasach koniecznym okaże się stosowanie pielęgnacji ochronnej z wysokim filtrem UV. Dodatkowo nie można zapominać o tym, że podczas stosowania kosmetyków z kwasami należy całkowicie zrezygnować z opalania.

Poza tym niezwykle ważną kwestią okaże się także wykonanie próby uczuleniowej. Przetestowanie produktu na niewielkim fragmencie skóry uchroni przed przykrymi niespodziankami w postaci bolesnych i uciążliwych podrażnień.

Redakcja otokrakow.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie moda, wnętrza, ogród, stylowy lifestyle oraz praktyczne porady związane z pracą łączą się, by dostarczyć Ci inspiracji i wskazówek do kreowania piękna w każdej sferze życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu mody, aranżacji wnętrz, pielęgnacji ogrodu oraz poradnictwa zawodowego tworzy źródło inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników estetyki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie dodatki do zielonej sukienki? Modowe wskazówki
Jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu? Kompletny przewodnik
Jak dbać o skórę twarzy po 40 roku życia? Skuteczne metody pielęgnacji

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak dbać o skórę twarzy po 40 roku życia? Skuteczne metody pielęgnacji