Jakie wybrać projekty ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to nic innego jak poziomy system grzewczy, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeżeli wybierze się odpowiednie projekty ogrzewania podłogowego to można liczyć nie tylko na niesamowity komfort, ale również na ograniczenie kosztów ogrzewania mieszkania. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo na co zwrócić uwagę inwestując w ogrzewanie podłogowe.

Rodzaj instalacji ma znaczenie

Aby przygotować projekt ogrzewania podłogowego w pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać odpowiednią technologię z której skorzystamy. Producenci oferują kilka różnych rodzajów instalacji, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Przy projektowaniu domu mamy do wyboru instalację wodną lub elektryczną. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Jeżeli mamy już postawiony budynek to zdecydowanie najlepszym wyborem są elektryczne warianty. Jest to także zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób, które ogrzewanie podłogowe chcą zamontować tylko w jednym pokoju. Największym atutem układu elektrycznego jest to, że nie wymaga on całkowitego remontu. Do największych zalet należy zaliczyć prosty montaż i wysoki poziom bezpieczeństwa. Nawet przy przypadkowym zalaniu nie ma żadnego większego ryzyka.

Indywidualne warunki mieszkaniowe

Projekty ogrzewania podłogowego uzależnione są w dużym stopniu od mieszkania. Jeżeli chodzi o elektryczne ogrzewanie to z praktycznego punktu widzenia można je zamontować niemal zawsze. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wodnego typu instalacji. Tutaj należy każdy element dokładnie zaplanować podczas projektowania całego budynku. Wynika to oczywiście z tego, że niezbędne jest zatopienie rur w betonie. Projekt i rozrysowanie całego układu ogrzewania należy zlecić odpowiednim fachowcom. Przy projektowaniu ogrzewania podłogowego należy uwzględnić rozmieszczenie wszystkich ciężkich obiektów i urządzeń. Jeżeli w danym miejscu znajdować będzie się duży nacisk to rury należy rozmieścić w zupełnie innym miejscu.

Planowanie wodnej instalacji grzewczej od a do z

Planowanie wodnej instalacji grzewczej w dużym skrócie mówiąc polega na dokładnym ułożeniu poszczególnych rur. Najlepiej rozplanować taki układ, w którym spiralne odcinki poszczególnych przewodów zasilających i powrotnych umieszczone są naprzemiennie. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu ciepło rozprowadzane będzie równomiernie na całej powierzchni. Najprostszym rozwiązaniem jest popularny układ meandryczny, ale niestety trudno przy nim utrzymać jednolitą temperaturę na wszystkich odcinkach.

Redakcja otokrakow.pl