Na początku bieżącego roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących estońskiego CIT-u, dzięki którym ten sposób opodatkowania spółki stał się szerzej dostępny i bardziej popularny. Czym jest estoński CIT i co stoi za jego popularnością? Są to przede wszystkim liczne uproszczenia w księgowości oraz realna możliwość oszczędności. Estoński CIT w wielu sytuacjach może się opłacać i widocznie zmniejszać koszty związane z opodatkowaniem.
Estoński CIT – czym jest i kiedy się opłaca?
Estoński CIT to sposób opodatkowania spółek, który w wielu przypadkach ułatwia prowadzenie księgowości firmy. Działa on podobnie do ryczałtu liczonego od przychodu. W tym przypadku podatek CIT naliczany jest wyłącznie w momencie wypłaty środków, najczęściej dywidendy. Daje to duże możliwości i swobodę – spółka może poniekąd zażądać własnymi podatkami, planować je i mieć realny wpływ na ich wysokość.
Wśród największych zalet estońskiego CIT-u związanych z księgowością spółki wymienia się przede wszystkim ograniczenie formalności. Płatnik wybierający estoński CIT nie jest dłużej zobowiązany do prowadzenia rachunkowości podatkowej, obliczania odpisów amortyzacyjnych ani kosztów podatkowych związanych z uzyskaniem przychodu. W wielu firmach do zadań tych podchodzi się wręcz rutynowo. Zdjęcie związanych z nimi obowiązków z księgowości spółki jest w stanie oszczędzić wiele czasu, a często i środków.
Estoński CIT zwalnia spółkę również z obowiązku regularnego opłacania comiesięcznych bądź kwartalnych podatków. Są one naliczane jedynie w momencie wypłaty. Mały podatnik CIT na tych warunkach zapłaci 10% podatku CIT i jedynie 10% podatku od dywidendy. Bez statusu małego podatnika CIT zapłaci 19% podatku i jedynie 5% podatku od dywidendy. To opłacalny wybór zwłaszcza dla spółek, które inwestują zyski spółki i sporadycznie podejmują się ich wypłaty. Więcej informacji o estońskim podatku i sposobie jego naliczania przeczytać można w artykule pod adresem https://pragmago.pl/porada/estonski-cit-na-czym-polega-i-komu-przysluguje/.
Jaki warunki trzeba spełniać, żeby przejść na estoński CIT?
Kto może przejść na estoński CIT? To rozwiązanie dostępne jest dla spółek akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, prostych spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, które spełniają następujące warunki:
-
przychody spółki przynajmniej w 50% pochodzą z innych źródeł niż pożyczki, wierzytelności, naliczane odsetki, czy transakcje i działania podejmowane ze związanymi z nimi podmiotami;
-
spółka nie jest instytucją pożyczkową ani firmą działającą w sektorze finansowym;
-
wspólnicy i udziałowcy spółki to wyłącznie osoby fizyczne;
-
spółka nie znajduje się w stanie upadłości ani likwidacji;
-
spółka nie została utworzona przez podział lub połączenie na przestrzeni ostatnich 2 lat;
-
spółka zatrudnia przynajmniej 3 osoby na umowę o pracę lub umowę zlecenie albo jest nowo powstającą spółką, która osiągnie wskazany pułap zatrudnienia w przeciągu najbliższych 4 lat.
Jeśli spółka spełnia wszystkie warunki, żeby skorzystać z estońskiego CIT-u, może zmienić sposób rozliczenia zarówno na początku nowego roku podatkowego, jak i w trakcie jego trwania. W pierwszym przypadku wystarczy złożenie odpowiedniego zawiadomienia. Chcąc przejść na estoński CIT w trakcie roku podatkowego, trzeba przed wizytą w urzędzie rozliczyć standardowy podatek CIT i zamknąć prowadzone księgi.
Materiał zewnętrzny