Less waste w życiu

Jeśli zaczniesz żyć zgodnie z koncepcją „less waste”, zadbasz jednocześnie zarówno o siebie, jak i o cały współczesny świat. Szybko poczujesz się szczęśliwszy. Wyeliminujesz ze swojego życia te wszystkie zbędne rzeczy materialne, które tylko pozornie dają ci radość, a w rzeczywistości jedynie zaśmiecają twoje otoczenie, ciało i umysł. Less waste w życiu da ci naprawdę wiele dobrego. A nietrudno je wprowadzić do codzienności – oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym na pewno uda ci się to osiągnąć.

Zakupy

Główna zasada less waste tyczy się oczywiście zakupów. Musisz przestać kupować. A przynajmniej przestać kupować to, co tylko wydaje ci się niezbędne. Zastanów się trzy razy, zanim po raz kolejny wydasz pieniądze. Większość rzeczy kupowanych przez przeciętnego klienta nie jest mu bowiem do niczego potrzebna – takie przedmioty gromadzisz potem tylko na strychu lub w piwnicy, by ostatecznie wyrzucić je do kosza. To zupełnie bez sensu. Najprawdopodobniej nie potrzebujesz kolejnej pary dżinsów. Nie musisz też kupować tych wszystkich świątecznych ozdóbek tylko dlatego, że wszyscy wystrajają nimi swoje domy. Zamiast sięgać po zwykłe książki, wybieraj ebooki, które w ogóle nie zajmują miejsca. Oczywiście nie musisz teraz stać się zupełnym minimalistą, ale jeżeli przynajmniej częściowo ograniczysz ilość kupowanych rzeczy, na pewno wyjdziesz na tym dobrze.

Jedzenie

Następne zasady tyczą się już jedzenia. Less waste w życiu to prosta sprawa, jeżeli zamienisz chociażby taką wodę butelkowaną na zwykłą wodę z kranu. A wiedz, że plastikowe opakowania są czymś najgorszym dla środowiska naturalnego. Prawdopodobnie widziałeś już w telewizji, co później robi się z tym całym plastikiem – ląduje on w ocenach i wcale nie znika, przez co staje się pożywką dla żyjących w wodzie zwierząt, które właśnie od niego powoli wymierają. Nie musisz się do tego przyczyniać. Możesz od tej pory całkowicie zrezygnować z kupowania wody w butelkach, by sięgać po tą, która bez przerwy leci z twojego kranu. A jeśli boisz się, że nie będzie ona w stu procentach bezpieczna czy zdrowa dla twojego organizmu, zainwestuj w specjalną butelkę filtrującą lub filtrujący dzbanek. Dzięki takim naczyniom będziesz mógł oczyścić wodę w każdym miejscu na ziemi. To zdecydowanie ekologiczne postępowanie.

Gdyby tak każdy interesował się wyłącznie czubkiem własnego nosa, najprawdopodobniej nasz świat już by nie istniał. Nie bądź więc egoistą i zacznij myśleć o dalszych losach natury. Less waste w życiu to coś, czym każdy powinien się zainteresować.

Redakcja otokrakow.pl