Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Osiem porad, które ułatwią życie każdego przedsiębiorcy

Zakładając własną działalność zmierzyć musimy się z niezliczoną ilością dokumentacji, okazuje się jednak, że jej ilość dodatkowo zwiększa się, gdy już rozpoczniemy prowadzenie naszego wymarzonego biznesu. Oczywiście, nie każda osoba prowadząca przedsiębiorstwo gotowa jest na wyzwanie, jakie stanowi prowadzenie księgowości, nie każdy też wie, w jaki sposób zrobić to poprawnie. By uniknąć kłopotliwych sytuacji z urzędem skarbowym i móc skoncentrować się na rozwijaniu własnej firmy, warto jest zdecydować się na usługi biura rachunkowego – jak jednak znaleźć to, które będzie dla nas odpowiednie? Dowiedz się tego już teraz, czytając poniższy artykuł.

Jakie cechy charakteryzują dobre biuro rachunkowe?

  1. Kierując się wielkością biura, zastanówmy się, czego od niego wymagamy i potrzebujemy

Owszem, wielkość biura i ilość pracowników świadczących w nim swoje usługi pozwala nam na podejrzenie, że jego oferta będzie bardziej różnorodna, korporacyjny charakter firmy może wpływać jednak na brak indywidualnego podejścia wobec klienta. Jeśli potrzebujemy tego drugiego, warto rozważyć więc skorzystanie z propozycji mniejszego biura rachunkowego.

2. Wybierajmy jedynie biuro rachunkowe mogące poświadczyć odpowiednie kwalifikacje

Należy więc sprawdzić, czy osoba, która będzie prowadzić księgowość naszej firmy w ramach świadczenia usług wybranego biura rachunkowego posiada certyfikaty świadczące o odpowiedniej jakości jej pracy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy posiada ona Certyfikat Ministerstwa Finansów – jego posiadanie przez księgowego lub księgową powinno być naszym minimalnym wymaganiem.

3. Sprawdźmy opinie dotyczące danego biura i korzystajmy z poleceń. 

W internecie znajdują się liczne serwisy, na których znaleźć możemy opinie klientów dotyczących usług danej firmy, w tym biur rachunkowych właśnie. Jeśli wśród naszego bliższego kręgu znajomych również znajdują się osoby posiadające firmę, warto zasięgnąć jest ich rady, zwłaszcza, jeśli ich działalność prosperuje już od dłuższego czasu – z pewnością mieli wiele doświadczeń z usługami księgowych i mogą podpowiedzieć nam, z kim będzie nam się dobrze współpracowało, a kogo warto omijać szerokim łukiem.

4. Każde biuro rachunkowe powinno mieć ubezpieczenie OC 

Zgodnie z prawem polskim posiadanie ubezpieczenia OC przez biuro rachunkowe jest obowiązkowe, jeśli więc dowiesz się, że firma, której usługami się zainteresowałeś, go nie posiada, powinieneś zdecydować się na usługi innej placówki. W wypadku, w którym nasze nieposiadające OC biuro popełni błąd, rozliczając nasze podatki i dochody, odpowiedzialność za wspomnianą pomyłkę poniesiemy my – przedsiębiorcy. Warto jest także spytać się, jaka jest wartość i zakres wspomnianego ubezpieczenia.

5. Upewnijmy się, że biuro chroni nasze dane osobowe

Dowiedzmy się, jak wyglądają procedury biura rachunkowego, nad wyborem usług którego się zastanawiamy. Czy przestrzega wytycznych GIODO oraz RODO? Jeśli nie, nasze dane dostępne będą dla osób postronnych, co może okazać się nie tylko nieprzyjemne, ale również i niebezpieczne w skutkach.

6. Dowiedzmy się, w jaki sposób będziemy kontaktować się z biurem i w jaki sposób przekazywane będą nasze dokumenty

Konieczność osobistego stawienia się w siedzibie biura rachunkowego może okazać się kwestią kłopotliwą, zwłaszcza, jeśli miejsce naszego zamieszkania lub firma znajdują się w dużej odległości od niego. Warto jest więc dowiedzieć się, czy wspomniana placówka świadcząca usługi z zakresu księgowości czyni to także za pomocą poczty – zarówo tej tradycyjnej, jak i internetowej. Najszybszą jakość usług zapewnia zdecydowanie ta ostatnia.

7. Rozeznajmy się, z jakiego oprogramowania korzystają księgowi

Jeśli oprogramowanie z którego korzysta biuro rachunkowe jest niskiej jakości, może znacząco wpłynąć to na szybkość świadczonych nam usług, a nawet i wpłynąć na ilość dokonywanych przez pracowników błędów! Ewentualne związane z nimi kary, jak już doskonale wiemy, mogą natomiast obciążyć naszą kieszeń. Pamiętajmy również, że wspomniane oprogramowanie powinno być legalne – jeśli będzie inaczej, możemy utracić dostęp do naszych danych majątkowych w związku z prowadzonym dochodzeniem!

8. Cena świadczonych usług jest ważnym aspektem przy wyborze biura 

Jednakże, gdy zastanawiamy się nad tańszymi ofertami, poważnie przeanalizujmy ich ofertę! Może okazać się bowiem, że wraz z zmniejszaniem się ceny, spada jakość i różnorodność świadczonych przez biuro usług.

Podsumowanie

Wybór biura rachunkowego nie jest łatwym zadaniem, a wiele cech, na które zwrócić na jego uwagę podczas tego procesu nie jest oczywista. Pamiętajmy, by upewnić się, że usługi będą nam świadczone przez biuro w sposób legalny, bezpieczny i dostosowany do naszych potrzeb – pozwoli nam to uniknąć problemów i skoncentrować się na prowadzeniu własnej firmy bez obaw o nieścisłości finansowe.

Artykuł sponsorowany

Redakcja otokrakow.pl