Wynajem pokoju – co powinieneś o tym wiedzieć?

Pokoje na wynajem to bardzo popularna opcja. Szczególnie wśród studentów przyjeżdżających do dużych miast na uczelnie. Wynajem pokoju jest zdecydowanie tańszy niż całego mieszkania. Pozwala więc na większe możliwości. Wiele osób zajmujących się wynajmowaniem swoich mieszkań stawia właśnie na taki model. Podział na pokoje jest opłacalny zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Jednak aby odpowiednio się zabezpieczyć i mieć pewność rzetelnego wynajmu powinniśmy zadbać o wszelkie formalności. Jest to bardzo ważne dla obu stron wynajmu. Dlatego przed przystąpieniem do działania poznaj najważniejsze informacje w tym zakresie.

Co nam daje dobrze spisana umowa najmu?

Umowa najmu mieszkania, jak i pokoju, to gwarancja obowiązywania wszelkich ustalonych wcześniej zasad, a także ogólnie przyjętych praw. Dokument zaświadcza o przestrzeganiu ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawy o zmianie Kodeksu Cywilnego oraz ustawy o mieszkaniowym zasobie gminy. Każda kwestia jest istotna w ewentualnym dochodzeniu swoich praw. Jednak zastrzeżenia budzi tutaj pewna jednostronność ochrony na podstawie wyżej wymienionych ustaw. Właściciele mieszkań na wynajem są w dużo gorszej sytuacji w razie ewentualnych problemów niż osoby wynajmujące. Dlatego w interesie obu stron jest skonstruowanie umowy, która będzie korzystna dla każdego. Szczególnie powinni zadbać o to właściciele mieszkań.

Jak powinna być skonstruowana umowa najmu?

Każda umowa najmu pokoju i mieszkania powinna zawierać pewne podstawowe kwestie. Są to przede wszystkim dane obu stron. W umowie powinno być także jasno określne, czego dotyczy dokument. Czy jest to najem całego mieszkania, czy też tylko pokoju. Wtedy określamy także do jakich części domu udzielony jest dostęp. W interesie właściciela mieszkania jest także dokładne określenie, że najemcą jest konkretna osoba, która nie może przenieść tego na kogoś innego. Kolejna istotna kwestia, która powinna znaleźć się w takim dokumencie to określenie wszelkich płatności i ich terminów. Umowa wynajmu pokoju jest tak samo ważna i wiążąca, jak umowa wynajmu mieszkania. Warto zamieścić w dokumencie informacje na temat konsekwencji nieterminowości płatności lub innych działań niezgodnych z wolą właściciela. Zabezpieczy to przed ewentualnymi problemami i niedogodnościami. 

Dobra umowa najmu to podstawa

Przy wynajmowaniu mieszkania każda osoba powinna zadbać o swój własny interes. Dlatego zarówno osoba najmująca, jak i właściciel muszą stworzyć taki dokument, który zabezpiecza ich oboje. Leży to w interesie każdego. Właściciel mieszkania jest w gorszej sytuacji w świetle prawa, dlatego zapisy w umowie muszą go dokładnie zabezpieczać i określać wszelkie sytuacje, które mogą wystąpić. Z kolei osoba wynajmująca powinna dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie, aby mieć świadomość, jakie konsekwencje i zasady jej dotyczą. Oczywiście w umowie muszą znaleźć się także stosowane zapisy zabezpieczające także tę stronę wynajmu. O wszystko powinny zadbać zgodnie obie osoby! 

Redakcja otokrakow.pl