Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Telewizja kablowa, satelitarna czy internetowa – jaką wybrać?

24 maja 2021 Telewizja kablowa

Wybór odpowiedniej telewizji może być dla wielu z nas problematyczne. Nie chodzi tutaj tylko o samą usługę i wybór konkretnego operatora, lecz także technologię, w której nadaje sygnał. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto dowiedzieć się, jakie technologie telewizyjne możemy wyróżnić. Poznaj największe zalety posiadania telewizji kablowej, satelitarnej i nowoczesnej telewizji online.

Telewizja kablowa

Telewizja kablowa to rodzaj sieci hybrydowej wykorzystującej do przesyłania sygnału przewody i medium światłowodowe. Największą zaletą tego rodzaju telewizji jest jej niezakłócony sygnał podczas burz czy porywistych wiatrów. Ponadto, decydując się na nią, wystarczy wykupić samą usługę bez konieczności dobierania różnych sprzętów czy dodatkowych akcesoriów. Do jej odbioru można wykorzystać sam dekoder, w który zaopatrują klientów operatorzy.

Minusem jest z kolei ograniczona liczba kanałów, co może być szczególnie problematyczne dla osób wymagających. Ponadto, ten rodzaj telewizji wymaga zamontowania odpowiedniej instalacji.

Telewizja satelitarna

Działanie telewizji satelitarnej opiera się na nadajnikach umieszczonych na sztucznych satelitach Ziemi. Nadawca wysyła cyfrowy sygnał telewizyjny, który odbierany jest przez satelity, a następnie przesyłany do odbiornika w domu odbiorcy. Aby odebrać sygnał telewizji satelitarnej, użytkownik powinien posiadać antenę oraz tuner w postaci osobnego odbiornika lub modułu wbudowanego w telewizor.

Duży zasięg i podatność na warunki atmosferyczne

Do największych zalet telewizji satelitarnej należy przede wszystkim bardzo duży zasięg, dzięki czemu jest to rozwiązanie chętnie wykorzystywane na wsiach i w miejscach, do których nie dociera zasięg telewizji naziemnej. Ponadto, telewizja satelitarna oferuje szeroki zestaw kanałów, a także wysoką jakość dźwięku i obrazu.

Dużą wadą tego systemu jest jednak wysoka podatność na panujące warunki atmosferyczne. Mocniejszy wiatr czy burza mogą skutecznie zakłócić nadawanie programu lub nawet całkowicie go zablokować. Wiele kanałów dostępnych w telewizji satelitarnej to kanały kodowane, do których należy wykupić dostęp, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Wadą może być także stosunkowo wysoka cena, jaką należy zapłacić za antenę, a także jej montaż.

Telewizja internetowa

Telewizja internetowa, czy inaczej telewizja online, to stosunkowo nowe na rynku rozwiązanie. Do tego typu telewizji można zaliczyć różnego rodzaju transmisje – począwszy od dostarczania widzom treści poprzez technologię strumieniową, streaming (który działa na podobnej zasadzie jak serwis YouTube), popularne serwisy udostępniające tzw. filmy i seriale własnej produkcji (np. CANAL+ czy HBO GO), na dostępie do tradycyjnej telewizji na żywo kończąc. Ten ostatni typ telewizji pozwala na oglądanie przez Internet programów i kanałów dostępnych także w telewizji satelitarnej czy kablowej, a ponadto poszerza ten zakres o kanały przeznaczone do internetowej dystrybucji.

Kanały TV na żywo na wszystkich urządzeniach mobilnych

Do niewątpliwych zalet telewizji online należy przede wszystkim ogromny wybór dostępnych programów, a także fakt, że do jej oglądania wystarczy sam dostęp do Wi-Fi, bez żadnych dodatkowych instalacji, anten czy nawet telewizora. Programy równie dobrze można oglądać na komputerze, tablecie czy telefonie.

Jak widać, mamy do wyboru wiele rodzajów telewizji. Przed zdecydowaniem się na konkretną usługę warto przejrzeć również oferty operatorów.

Biorąc pod uwagę telewizję internetową, jedną z najciekawszych wydaje się ta oferowana przez firmę INEA. Telewizja online w INEA daje możliwość oglądania różnych kanałów telewizyjnych jednocześnie na kilku urządzeniach. Ponadto mamy dostęp do ramówki ponad 100 kanałów w sieci INEA oraz blisko 80 kanałów poza siecią – dla różnych grup wiekowych i kategorii. Znajdziemy tu zarówno kanały z filmami i serialami, jak i lifestyle’owe, sportowe, informacyjne, popularnonaukowe, muzyczne czy skierowane do dzieci.

Redakcja otokrakow.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie moda, wnętrza, ogród, stylowy lifestyle oraz praktyczne porady związane z pracą łączą się, by dostarczyć Ci inspiracji i wskazówek do kreowania piękna w każdej sferze życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu mody, aranżacji wnętrz, pielęgnacji ogrodu oraz poradnictwa zawodowego tworzy źródło inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników estetyki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnej osoby?
mieszkanie
magazyn

Jesteś zainteresowany reklamą?

magazyn