Jak karmić zwierzę, żeby żyło długo i zdrowo

Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ na zdrowie pupila ma karma dla zwierząt, którą kupuje i podaje swojemu przyjacielowi. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest skład i czyta etykiety. Coraz rzadziej spotyka się również osoby, które ślepo wierzyłyby telewizyjnym reklamom, w których pojawiają się karmy, które prędzej zaszkodzą niż pomogą jakiemukolwiek zwierzęciu. Zwiększona świadomość właścicieli przekłada się na to, że sklepy zoologiczne są lepiej zaopatrzone, a dostępność produktów jest znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu.

Jedzenie dla ludzi jest dla ludzi

I resztki ze stołu nie są dobre dla psa, kota, chomika, żółwia i żadnego innego zwierzaka. Jest zbyt mocno przetworzone, a nawet jeżeli stołujemy się w sposób naturalny, to zawiera za wiele przypraw. Jeżeli już ktoś zdecyduje się na samodzielne przygotowywanie od podstaw posiłków dla milusińskich, to powinien posiąść najpierw fachową wiedzę na temat diety nazywanej BARF, a dopiero potem zabierać się za komponowanie zdrowych posiłków. W innym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalne karmy dla zwierząt (https://lugers.pl/) o dobrym składzie.

Ludzkie jedzenie lepiej zostawić ludziom. Każdy zwierzak ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na pokarm, które różni się nie tylko ze względu na gatunek, ale także rasę, upodobania, wiek, stan zdrowia, a nawet codzienna aktywność. Karma dla zwierząt powinna być dobierana indywidualnie, co pozwoli na najlepsze zadbanie o samopoczucie zwierzaka i wydatnie wpłynie nie tylko na jakość życia, ale także na jego długość.

Należy zawsze czytać etykiety

Kupując karmy dla zwierząt nie należy sugerować się tym, że widzieliśmy jakieś logo w telewizji albo u naszych przyjaciół. Przede wszystkim należy najpierw dowiedzieć się, co powinien jadać nasz pupil, a potem dokonując zakupów dokładnie czytać etykiety na tyłach opakowań. Każdy producent ma obowiązek wyszczególnić tam skład. Unikajmy przede wszystkim nadmiaru tak zwanych zapychaczy, a w przypadku zwierzaków mięsożernych produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ pod tą nazwą kryją się niestety zmielone odpady produkcyjne.

Chociaż doskonałej jakości karmy dla zwierząt są nieco droższe od tych marketowych, nie należy się zniechęcać. Ich cena jedynie pozornie jest wysoka, ponieważ dzięki ich dobremu składowi pupil szybciej się najada. Zwykle są także smaczniejsze, więc zdecydowanie mniej ląduje na co dzień w koszu na śmieci. Poza tym sami ludzie rzadko oszczędzają akurat na jedzeniu i nie powinni robić tego również w stosunku do swoich czworonożnych przyjaciół.

Redakcja otokrakow.pl