Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć o żarówkach do latarek?

20 kwietnia 2022 Co warto wiedzieć o żarówkach do latarek

Korzystanie z latarki nie byłoby możliwe bez odpowiednich żarówek. Dobrej jakości produkty dają lepsze światło i są bardziej efektywne. Żarówki do latarek dzieli się pod względem rodzaju światła. Najczęściej spotykane są małe i poręczne modele kryptonowe, które jasno świecą.

Jakie rodzaje żarówek do latarek można wymienić?

Poza wspomnianymi żarówkami do latarek kryptonowymi istnieją jeszcze żarówki halogenowe. Stosowane są w urządzeniach, które muszą świecić naprawdę jasno. Dają niemal białe światło, lecz ich wadą jest dosyć wysoka cena. Pobierają też więcej prądu i szybko się nagrzewają, dlatego nie nadadzą się do każdej latarki. Żarówki rowerowe odznaczają się specjalnymi mocowaniami, dzięki którym są kompatybilne z osprzętem. Są wydajne, ekonomiczne i dobrze świecą. Mogą być montowane w lampkach z wejściem gwintowanym lub stykowym. Potrzebują prądu o napięciu 6V, dlatego nadają się do klasycznych lampek zasilanych dynamem. Żarówki do latarek akumulatorowych, czyli LED-y, cechują się niskim napięciem i temperaturą pracy. Dzięki temu, że nie przegrzewają się i odznaczają się wytrzymałością, są wykorzystywane w wielu branżach. Do ich zalet należy też odporność na przepalenia i skoki napięcia.

Co oznaczają parametry żarówek?

Istotnym parametrem żarówek do latarek jest ich żywotność określana za pomocą godzin świecenia. Tradycyjne i halogenowe żarówki po upływie czasu ulegają uszkodzeniu i przestają dawać światło. W przypadku LED-ów sprawa wygląda nieco inaczej. Tracą one około 30% swojej jasności, jednak nie gasną i nie migotają, jak np. lampy fluorescencyjne. Temperatura barwowa oświetlenia mierzona jest w Kelwinach. To parametr istotny pod kątem komfortu użytkowania oraz efektywności pracy. Żarówki do latarek LED mogą mieć barwę ciepłą (2700-3200 K), neutralną (4000-5000 K) lub zimną (6000-6500 K). Na opakowaniu żarówki powinny się dodatkowo znajdować informacje na temat certyfikatów. Określane są one przepisami i mają znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania.

Podsumowanie

Latarka jest urządzeniem przydającym się w wielu sytuacjach. Korzysta się z niej na co dzień w domu, służy także osobom wykonującym wymagające zawody, w których istotne jest zachowanie dobrej widoczności. Przydaje się też do wykonywania sygnałów. By działała sprawnie, należy zadbać o zakup dobrej jakości żarówki do latarki. Im lepszy produkt, tym sprawniejsze będzie jego działanie, a co za tym idzie, zwiększy się komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Redakcja otokrakow.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie moda, wnętrza, ogród, stylowy lifestyle oraz praktyczne porady związane z pracą łączą się, by dostarczyć Ci inspiracji i wskazówek do kreowania piękna w każdej sferze życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu mody, aranżacji wnętrz, pielęgnacji ogrodu oraz poradnictwa zawodowego tworzy źródło inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników estetyki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak radzić sobie ze stresem
wstążki
Filtry do oczyszczacza powietrza Sharp - co trzeba o nich wiedzieć?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Filtry do oczyszczacza powietrza Sharp - co trzeba o nich wiedzieć?