Artykuły

Siedem ciekawostek o mieście Kraków

Ciekawostki o Krakowie, które Cię zaskoczą!

  1. Kojarzycie film “Lista Schindlera”? Reżyser (Spielberg) zdecydował, że większość scen do filmu będzie kręcone w Krakowie. W filmie możecie zobaczyć tak wiele znanych miejsc – m.in. dworzec główny, fabrykę Schindlera, Kościół Mariacki.
  2. Uczelnia, Uniwersytet Jagielloński, który nazywany też Krakowskim, założony został już w 1364 roku. Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Stanisław Lem, Jak III Sobieski… – między innymi Ci wybitni Polacy tutaj studiowali. To najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych tego typu na całym świecie!
  3. Macie psy? Są nimi jamniki? Jedźcie z nimi do Krakowa! 24 spotkanie przedstawicieli tej rasy psów miało miejsce 9 września tego roku (2018). Na spotkania przyjeżdżają wielbiciele i opiekunowie tych uroczych czworonogów z całej Europy!
  4. Krzywą Wieżę w Pizie kojarzy na pewno każdy, a wiecie, że Kraków ma też swoją Krzywą wieżę? Wieża Ratuszowa na krakowskim rynku jest odchylona od pionu aż o 55 cm! Widać to gołym okiem!
  5. Kilkanaście milionów turystów rocznie co roku przyjeżdża do Krakowa, dzięki tej liczbie, Kraków jest na 1 miejscu listy najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce przez turystów z całego świata.
  6. To, że Kraków jest naprawdę przepięknym wręcz zapierającym dech w piersiach miastem, to wiemy od dawna. Trzeba też wspomnieć o tym, że jako pierwsze miasto w Europie, Kraków został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  7. Co prawda niektóre ciekawostki o Krakowie należało by traktować z przymrużeniem oka, to niektórzy mieszkańcy miasta (a także turyści) uważają, że jest w Krakowie… magiczne miejsce. Chodzi o teren, gdzie znajdował się kiedyś kościół św.Gereona – na Wzgórzu Wawelskim. Według Legendy, w 30 latach XX wieku na Wawel przybyło dwóch Hindusów. Rozmawiali oni o jakimś magicznym przedmiocie. Z czasem ustalono, że chodzi o magiczny kamień, który miał być źródłem nieopisanej, gigantycznej energii. Oczywiście… istnienia tego kamienia nigdy nikt nie potwierdził…

I co, zaskoczeni? A może słyszeliście jeszcze jakieś zaskakujące ciekawostki o Krakowie? Piszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *